Smear Testi Nasil Yapilir

bk murli today

Posted by: BK Prerana

BK Prerana is executive editor at bkmurlis.net and covers daily updates from Brahma Kumaris Spiritual University. Prerana updates murlis in English and Hindi everyday.
Twitter: @bkprerana | Facebook: @bkkumarisprerana
Share:


  Smear Testi: Rahim Ağzı Kanserine Karşı Önlem

  Smear testi, rahim ağzı kanserinin erken teşhisinde kullanılan basit ve ağrısız bir tarama yöntemidir. Düzenli smear testi yaptırmak, rahim ağzı kanserini önlemede en etkili yöntemlerden biridir.

  Smear Testi Nedir?

  Smear testi, rahim ağzından (serviks) hücre örneği alınarak yapılan bir testtir. Alınan hücre örneği laboratuvarda incelenerek, anormal hücrelerin varlığı araştırılır. Anormal hücreler tespit edilirse, daha ileri incelemeler yapılarak kanser öncüsü lezyonlar veya kanser teşhisi konulabilir.

  Smear Testi Neden Önemlidir?

  Rahim ağzı kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biridir. Düzenli smear testi yaptırmak, kanserin erken teşhis ve tedavisini sağlayarak hayat kurtarabilir. Erken teşhis edilen rahim ağzı kanseri, genellikle başarıyla tedavi edilebilmektedir.

  Smear Testi Kimlere Yapılır?

  Smear testi, 21 yaşından itibaren her cinsel ilişkiye giren kadına önerilmektedir. Cinsel ilişkiye girmemiş kadınlarda da HPV aşısı yaptırdıktan sonra 21 yaşında smear testi yaptırmaya başlanmalıdır.

  Smear Testi Ne Zaman Yapılır?

  Smear testi, adet bittikten sonra 10-20 gün arasında yapılmalıdır. Adetliyken smear testi yaptırmaktan kaçınılmalıdır.

  Smear Testi Nasıl Yapılır?

  Smear testi, jinekolog tarafından muayenehane ortamında yapılmaktadır. İşlem sırasında, spekulum adı verilen bir alet vajinaya yerleştirilerek rahim ağzı görünür hale getirilir. Daha sonra, rahim ağzından özel bir fırça veya spatula ile hücre örneği alınır. Alınan hücre örneği bir lam üzerine yayılır ve laboratuvarda incelenmek üzere gönderilir.

  Smear Testi Sonuçları

  Smear testi sonuçları genellikle birkaç hafta içinde hazırlanır. Sonuçlar normal, anormal veya ASCUS (atypik skuamoz hücreler) olarak bildirilebilir.

  Normal sonuç: Hücrelerde herhangi bir anormallik görülmemiştir.

  Anormal sonuç: Hücrelerde anormallikler görülmüştür. Anormalliklerin türüne göre kolposkopi veya biyopsi gibi daha ileri incelemeler yapılması gerekebilir.

  ASCUS: Hücrelerin görünümü net değildir. Tekrar smear testi veya kolposkopi yapılması gerekebilir.

  Smear Testi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Smear testi ağrılı mıdır?

  Smear testi genellikle ağrısız bir işlemdir. Bazı kadınlarda hafif bir rahatsızlık hissi veya kramp tarzı ağrı görülebilir.

  Smear testi ne kadar sıklıkla yapılmalıdır?

  Smear testi, 30 yaşına kadar yılda bir kez yapılmalıdır. 30 yaşından sonra, üç yıl üst üste normal sonuç alan kadınlarda test 3-5 yılda bir tekrarlanabilir. HPV aşısı yaptırmış kadınlarda da smear testi önerilmektedir.

  Smear testi için özel bir hazırlık yapmam gerekir mi?

  Smear testi için özel bir hazırlık yapmanıza gerek yoktur. Adetliyken test yaptırmaktan kaçınmanız yeterlidir.

  Smear testi ücretsiz mi?

  Smear testi, Türkiye'de birçok sağlık kuruluşunda ücretsiz olarak yapılmaktadır.

  Smear testi hayat kurtarır! Düzenli smear testi yaptırarak rahim ağzı kanserinden korunabilirsiniz.

  Unutmayın: Erken teşhis hayat kurtarır!

  2023-09-29T16:55:52.035+05:30

  No comments

  Note: Only a member of this blog may post a comment.