Nasil Tesbihat Yapilir

bk murli today

Posted by: BK Prerana

BK Prerana is executive editor at bkmurlis.net and covers daily updates from Brahma Kumaris Spiritual University. Prerana updates murlis in English and Hindi everyday.
Twitter: @bkprerana | Facebook: @bkkumarisprerana
Share:


  Tesbih: Tarih, Çeşitleri ve Kullanımı

  Tesbih, zikir çekmek, dua etmek veya stresi azaltmak için kullanılan bir araçtır. Genellikle 33, 99 veya 100 boncuktan oluşan ve ip veya misina ile dizilen tesbihler, farklı malzemelerden yapılabilmektedir.

  Tarihçe:

  Tesbihin tarihi çok eskilere dayanır. İlk tesbihlerin Hindistan'da ortaya çıktığı ve Budistler tarafından kullanıldığı düşünülmektedir. Tesbih, daha sonra İslam dinine de geçmiş ve zikir çekmek için yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır.

  Çeşitleri:

  Tesbihler, kullanılan malzemeye göre ahşap, kehribar, gümüş, altın, akik, kaplan gözü, oniks ve sedef gibi birçok çeşide ayrılır. Ayrıca, boncuk şekline göre oval, yuvarlak, fırfırlı ve damla gibi farklı modeller de mevcuttur.

  Kullanımı:

  Tesbih, zikir çekmek için kullanılır. Zikir, Allah'ın isimlerini tekrarlamak anlamına gelir. Tesbih çekmek, kişinin maneviyatını geliştirmeye ve stresten kurtulmaya yardımcı olur.

  Tesbih Nasıl Yapılır?

  Malzemeler:

  • Tesbih ipi veya misina
  • Tesbih boncukları
  • İmamei (tesbihin ucu)
  • Püskül

  Yapılışı:

  1. Tesbih ipini veya misinayı ikiye katlayın ve bir düğüm atın.
  2. Boncukları ipe veya misinaya dizin.
  3. Boncukların dizilmesi tamamlandıktan sonra, imameiyi takın.
  4. Püskülü imameiye bağlayın.
  5. Tesbihin uçlarındaki düğümleri sıkın.

  Tesbih Bakımı:

  Tesbihlerin uzun ömürlü olması için düzenli olarak bakımı yapılmalıdır. Tesbih, kullanılmadığı zamanlarda tozlu ortamlardan uzak tutulmalı ve yumuşak bir bezle silinmelidir.

  Tesbih Hakkında İlginç Bilgiler:

  • Dünyanın en büyük tesbihi 2012 yılında Türkiye'de yapılmıştır. Bu tesbihin çapı 2 metre ve ağırlığı 1 ton 200 kilogramdır.
  • En pahalı tesbih, 2016 yılında Hong Kong'da satılan bir kehribar tesbihtir. Bu tesbihin fiyatı 2 milyon dolardır.
  • Tesbih çekmek, el becerilerini geliştirmeye ve hafızayı güçlendirmeye yardımcı olur.

  Tesbih, hem manevi hem de maddi açıdan birçok faydaya sahip olan bir araçtır. Tesbih kullanmak, kişinin maneviyatını geliştirmeye, stresten kurtulmaya ve el becerilerini geliştirmeye yardımcı olur.

  2023-12-27T08:27:38.866+05:30

  No comments

  Note: Only a member of this blog may post a comment.