Nasal One Way To Collect Samples Crossword

bk murli today

Posted by: BK Prerana

BK Prerana is executive editor at bkmurlis.net and covers daily updates from Brahma Kumaris Spiritual University. Prerana updates murlis in English and Hindi everyday.
Twitter: @bkprerana | Facebook: @bkkumarisprerana
Share:


  Burun Örneği Alma Yöntemleri

  Anahtar Kelimeler: Burun örneği, PCR testi, antijen testi, COVID-19, tanı

  Giriş:

  COVID-19 pandemisinin başlangıcından bu yana, burun örnekleri virüsün teşhisi için en yaygın kullanılan örnek türlerinden biri haline gelmiştir. Bu örnekler, nazofaringeal (NP) swab veya anterior nazal swab (ANS) gibi çeşitli yöntemlerle toplanabilir.

  NP Swab:

  NP swab, burun deliğinden nazofarinkse (burun arkasındaki bölge) uzatılan bir pamuklu çubuk kullanılarak toplanır. Bu yöntem, virüsün varlığını tespit etmek için oldukça hassastır, ancak bazı kişiler için rahatsız edici olabilir.

  ANS Swab:

  ANS swab, burun deliğinin iç kısmına hafifçe sürtünerek toplanır. Bu yöntem NP swab kadar hassas olmasa da, daha az rahatsız edicidir ve evde kendi kendine de yapılabilir.

  Diğer Yöntemler:

  Burun örnekleri ayrıca aspirasyon veya salin lavajı gibi diğer yöntemlerle de toplanabilir. Bu yöntemler genellikle NP swab veya ANS swab kadar yaygın olarak kullanılmaz, ancak bazı durumlarda daha yararlı olabilir.

  Hangi Yöntem Kullanılmalıdır?

  Hangi burun örneği alma yönteminin kullanılacağı, hastanın tercihine, sağlık uzmanının değerlendirmesine ve testin amacına bağlıdır.

  Önemli Noktalar:

  • Burun örnekleri COVID-19 teşhisi için en yaygın kullanılan örnek türlerinden biridir.
  • NP swab ve ANS swab en yaygın kullanılan burun örneği alma yöntemleridir.
  • NP swab daha hassastır, ancak ANS swab daha az rahatsız edicidir.
  • Hangi yöntemin kullanılacağı hastanın tercihine, sağlık uzmanının değerlendirmesine ve testin amacına bağlıdır.

  Ek Bilgiler:

  • COVID-19 testi hakkında daha fazla bilgi için Dünya Sağlık Örgütü'nün web sitesini ziyaret edebilirsiniz: <geçersiz URL kaldırıldı>)
  • Burun örneği alma yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için doktorunuza veya başka bir sağlık uzmanına danışabilirsiniz.

  Not:

  Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbi tavsiye yerine geçmez. Herhangi bir sağlık sorunu yaşarsanız doktorunuza veya başka bir sağlık uzmanına danışmanız önemlidir.

  2023-08-21T04:05:38.737+05:30

  No comments

  Note: Only a member of this blog may post a comment.