Iyot Nasil Alinir

bk murli today

Posted by: BK Prerana

BK Prerana is executive editor at bkmurlis.net and covers daily updates from Brahma Kumaris Spiritual University. Prerana updates murlis in English and Hindi everyday.
Twitter: @bkprerana | Facebook: @bkkumarisprerana
Share:


  İyot: Vücudumuz için Önemli Bir Mineral

  İyot, büyüme ve gelişmeden beyin ve sinir gelişimine kadar insan sağlığına pek çok katkısı olan önemli bir mineraldir. Tiroid hormonunun yapımında rol oynar. Bu hormonlar, metabolizma, kalp atış hızı, kas fonksiyonu ve sinir sistemi gibi birçok önemli işlevi düzenler.

  İyot Eksikliği:

  Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, iyot eksikliği dünya çapında en yaygın besin eksikliğidir. Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede iyot eksikliği sorunu görülmektedir. İyot eksikliği, guatr, zeka geriliği, konuşma gecikmesi, kısırılık, düşük, doğum kusurları ve cretinism gibi birçok sağlık sorununa yol açabilir.

  İyot Nasıl Alınır?

  1. İyotlu Tuz:

  İyot eksikliğini önlemenin en kolay ve en ucuz yolu iyotlu tuz kullanmaktır. Türkiye'de sofra tuzuna iyot eklenmesi zorunludur. Bu nedenle, evinizde iyotlu tuz kullanarak günlük iyot ihtiyacınızın büyük bir kısmını karşılayabilirsiniz.

  2. İyot İçeren Besinler:

  Deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri, yumurta, ıspanak, pazı ve mantar gibi besinler de iyot açısından zengindir. Bu besinleri düzenli olarak tüketmek de iyot ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olacaktır.

  3. İyot Takviyesi:

  Bazı durumlarda, doktorunuz size iyot takviyesi kullanmanızı önerebilir. İyot takviyesi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız önemlidir.

  İyot Eksikliği Belirtileri:

  - Guatr: Boynun ön tarafında şişlik - Yorgunluk - Halsizlik - Kilo alma - Saç dökülmesi - Kuru cilt - Soğuk algınlığına sık yakalanma - Kabızlık - Depresyon - Konsantrasyon güçlüğü

  Hamilelerde İyot:

  Hamileler, normalden daha fazla iyoda ihtiyaç duyar. İyot eksikliği, hamilelikte düşük, doğum kusurları ve gebelik zehirlenmesi gibi riskleri artırır. Bu nedenle, hamilelerin iyotlu tuz kullanması ve iyot içeren besinleri düzenli olarak tüketmesi önemlidir.

  Özet:

  İyot, insan sağlığı için çok önemli bir mineraldir. İyot eksikliği, birçok sağlık sorununa yol açabilir. İyotlu tuz kullanmak, iyot içeren besinleri tüketmek ve gerekirse doktor kontrolünde iyot takviyesi almak, iyot eksikliğini önlemenin en iyi yollarıdır.

  Not:

  Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbi bir sorunuz varsa, mutlaka doktorunuza danışmanız önemlidir.

  Dikkat:

  İyot fazlalığı da sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, iyot takviyesi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız önemlidir.

  2023-12-26T04:46:39.064+05:30

  No comments

  Note: Only a member of this blog may post a comment.